Budowa komina z gotowych elementów – jak wykonać?

W tym artykule porównamy zalety systemów prefabrykowanych i budowy kominów z gotowych elementów. Ponadto przedstawimy informacje na temat budowy komina z cegły oraz konserwacji korony komina. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie dla Państwa przydatny. Do następnego razu, czytaj dalej! Oto jak zrobić swój wymarzony komin!

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z kobieta-majsterkujaca.pl

Systemy prefabrykowane vs elementy gotowe

Te dwa rodzaje elementów kominowych mają kilka różnic. Płyty ogniotrwałe w systemie prefabrykowanym są w zasadzie jednorazowe i w razie pęknięcia lub złamania mogą nie zostać łatwo wymienione. Ten rodzaj systemu kominowego wykorzystuje metal jako materiał wyłożenia, który jest dobrym przewodnikiem ciepła i jest również przydatny do promieniowania ciepła. Niestety, metale są również porowate i mogą korodować lub utleniać się pod wpływem wilgoci. Kiedy tak się dzieje, osłona pościgowa i ściany konstrukcji komina są naruszone, a woda może wyciekać do prefabrykowanego systemu.

Metalowe systemy kominkowe są produkowane w fabryce i montowane na miejscu u klienta. Elementami składowymi tego typu systemu są: metalowe palenisko, cement ogniotrwały, czapka kominowa oraz osłona pogoni. Metalowe palenisko jest otoczone drewnianą ramą lub stiukiem, a metalowa rura jest umieszczona wewnątrz. Za metalowym paleniskiem znajduje się czapa kominowa. Ten typ elementu kominkowego jest zazwyczaj przeznaczony do zainstalowania w jednym pomieszczeniu, a nie w całym domu.

Ready-made systemy kominowe są tańsze i łatwiejsze do zainstalowania. Jednak kominki prefabrykowane zazwyczaj nie są tak trwałe jak kominki murowane. Nie mają wyjmowanych części, co utrudnia ich wymianę w razie potrzeby. Oznacza to, że musisz wymienić cały system, jeśli jakaś część się zepsuje. Ale plusem jest to, że system kominków prefabrykowanych będzie trwał od dziesięciu do piętnastu lat, o ile będziesz przestrzegać zaleceń producenta dotyczących konserwacji.

Ready-made kominy mogą być niebezpieczne. Nie spełniają one specyfikacji producenta. Ryzykujesz narażenie swojej rodziny na niebezpieczeństwo, jeśli spróbujesz samodzielnie zmontować części. Na szczęście większość producentów kominków prefabrykowanych sprzedaje tylko części profesjonalistom od kominków. Instalowanie elementów nie dostarczonych przez producenta może unieważnić wpis systemu na listę i spowodować problemy z odpowiedzialnością w przypadku pożaru. Jedynym bezpiecznym sposobem instalacji komina prefabrykowanego jest postępowanie zgodnie z instrukcjami producenta.

Komin prefabrykowany może być zainstalowany przez licencjonowanego sprzedawcę urządzeń przeciwpożarowych lub certyfikowanego instalatora NFPA. Producenci tacy jak Chesapeake Chimney & Co. produkują i testują kominy prefabrykowane w fabryce, a następnie dostarczają je do domu, gdzie są instalowane specjalnie dla Twojego domu. Fabrycznie zbudowane systemy kominowe są łatwe w instalacji i mają wbudowany element bezpieczeństwa.

Inna różnica między kominem prefabrykowanym a kominem murowanym to materiał używany. Prefabrykowany komin jest zazwyczaj wykonany z metalu i jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych kominów murowanych, które są wykonane z cegły i zaprawy. Kominy te zostały po raz pierwszy wprowadzone w latach 80. i od tego czasu są dostępne z prefabrykowanymi systemami kominkowymi. Właściciele domów powinni rozważyć zarówno korzyści, jak i wady prefabrykowanych kominków przed podjęciem decyzji.

Budowa komina z cegły

Jeśli myślisz o budowie komina z cegły, to ten artykuł da Ci kilka wskazówek, jak się do tego zabrać. Pierwszym krokiem w budowie komina jest przycięcie cegieł nieco krótszych niż cegły poniżej. Pozwoli to na lepsze wypunktowanie. Następnie, można zainstalować pionowe cegły. Pamiętaj, aby zostawić dolną pustkę zaprawy, dopóki nie połączysz pionowych cegieł z resztą stosu. Możesz użyć belek podporowych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się cegieł na boki.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie cegieł poprzez zastosowanie odpowiedniej mieszanki zaprawy. Jeśli nigdy wcześniej nie instalowałeś kominów z cegły, możesz iść do przodu i kupić je w sklepie z cegłami. Następnie użyj wysokiej jakości uszczelniacza, aby chronić je przed uszkodzeniem spowodowanym warunkami atmosferycznymi. Upewnij się, że masz materiał zabezpieczający przed warunkami atmosferycznymi nałożony na cegły. Dobrze zbudowany komin z cegły będzie trwał przez wiele lat przy minimalnej konserwacji. Wykonując kroki przedstawione w tym przewodniku, będziesz w stanie stworzyć solidny komin, który wytrzyma wiele lat użytkowania.

Następnie musisz upewnić się, że Twój komin jest co najmniej 2′ wyższy niż najwyższy punkt dachu. Będziesz musiał również dodać metalową obróbkę blacharską do połączenia, aby zapobiec gromadzeniu się wody. Możesz również skonstruować świerszcz kominowy, pokrywając drewnianą podstawę miedzią. Upewnij się, że masz odpowiedni poziom izolacji. Możesz również dodać czapki z koroną, jeśli się na to zdecydujesz. Jeśli zdecydujesz się na budowę komina z gotowych elementów, upewnij się, że dokładnie przeczytałeś wszystkie instrukcje i że postępujesz zgodnie z nimi krok po kroku.

Najpierw musisz wykonać fundament komina. Możesz wykonać podstawę prostokątną lub kwadratową. Podstawa będzie określona przez wysokość komina, ale trójstopniowa kwadratowa podstawa będzie działać dla komina o wysokości sześciu stóp. Podstawa musi być również wystarczająco duża, aby przewód kominowy mógł przez nią przejść. Po zakończeniu fundamentu, trzeba zbudować betonową belkę pierścieniową wewnątrz otworu, który wykopał wcześniej. Betonowa belka pierścieniowa powinna znajdować się co najmniej sześć cali poniżej poziomu gruntu i mieć szerokość od ośmiu do 12 cali.

Zanim rozpoczniesz budowę komina z cegły, musisz zmierzyć wymiary swojego kominka. Pamiętaj, aby mierzyć w pełnych rozmiarach jednostkowych. Trzy cegły z dwoma fugami zaprawy będą równe 23 5/8-in. Pamiętaj, aby zostawić trochę miejsca na powietrze. Stopa fundamentowa powinna być również wystarczająco duża, aby pomieścić rozmiar Twojego paleniska. Gdy masz już fundament w miejscu, możesz przystąpić do reszty konstrukcji.

Utrzymanie korony komina w dobrym stanie

Korona komina to górna warstwa muru, która uszczelnia wnętrze komina. Korona komina jest niezbędna, aby zapobiec przedostawaniu się wody do przewodu kominowego, co jest jednym z głównych powodów, dla których kominki powinny być w dobrym stanie. Jest ona również podatna na uszkodzenia przez wodę, ponieważ jest stale narażona na działanie żywiołów. Oprócz zapobiegania przedostawaniu się wody do przewodu kominowego, wadliwa korona może również umożliwić przedostanie się do komina wilgoci i zwierząt. Źle utrzymana korona może prowadzić do pożarów, zatrucia tlenkiem węgla, a nawet niebezpiecznych kominków.

Korona chroni wnętrze komina przed wodą, wrogiem numer jeden domu. Bez jakości korony kominowej, woda może przesiąknąć do komina i zniszczyć cegły i kamień w następnym rzędzie. Uszkodzona korona w końcu zgnije i będzie przeciekać, co spowoduje uszkodzenie obróbki blacharskiej poniżej. Aby tego uniknąć, upewnij się, że używasz wysokiej jakości korony kominowej wykonanej z cementu.

Korony kominowe są zwykle wykonane z metalu lub betonu i pokryte uszczelniaczem hydroizolacyjnym. Celem tego uszczelniacza jest zapobieganie przenikaniu wody do betonu. Źle zaprojektowana korona może pozwolić na przesiąkanie wody i spowodować pęknięcie komina. Z tego powodu ważne jest, aby zatrudnić profesjonalny serwis naprawy kominów. W niektórych przypadkach, naprawy DIY może być unnecessary.

Korona kominowa jest duża płyta betonu, który obejmuje górną część komina. Korona kominowa jest czasami określana jako pranie komina. Podczas gdy korony kominowe są najczęściej wykonane z betonu, mogą być również wykonane z kamienia lub metalu. Korona różni się od czapki kominowej, która zazwyczaj wykonana jest z metalu i osłania przewód kominowy. Korona jest barierą ochronną, która odchyla deszcz i śnieg od podstawy komina, i zbocza, aby utrzymać wodę z dala od niego.

Choć czyszczenie korony jest szybkim i łatwym sposobem na utrzymanie integralności komina, naprawy mogą wymagać bardziej rozbudowanej procedury, jak resurfacing korony. Może to kosztować do 1.550 dolarów, w zależności od stopnia uszkodzenia i użytych materiałów. Koszt naprawy pękniętej korony może być tak niski, jak 250 dolarów do 700 dolarów, a może kosztować aż 2 200 dolarów, jeśli istnieje wiele pęknięć.

Oprócz wyłożenia komina, korona kominowa musi być utrzymywana. Podczas gdy korona komina jest ważną częścią komina, może również ulec uszkodzeniu z wiekiem i narażeniem na elementy zewnętrzne. Jeśli cegły są popękane lub luźne, mogą zacząć odpadać, pozwalając wilgoci dostać się do komina. W wyniku tego powstaje nieprzyjemny zapach i zwiększa się ryzyko uszkodzenia struktury komina.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top