Spiralne schody – Ile miejsca potrzeba na spiralne schody?

Schody spiralne wymagają minimalnego rozmiaru otworu o 100 mm mniejszego niż otwór w suficie. Jeśli myślisz o zainstalowaniu schodów w pomieszczeniu z dużym sufitem, upewnij się, że masz wystarczająco dużą przestrzeń, aby je pomieścić. Minimalna średnica i wysokość schodów spiralnych to odpowiednio około 1600 mm. Będziesz również potrzebował wystarczająco dużo miejsca, aby zainstalować podest schodów.

Minimalne wymiary

Jeśli chcesz zainstalować schody spiralne w swoim domu, będziesz musiał zwrócić uwagę na minimalne wymiary. Aby konstrukcja była bezpieczna, szerokość i wysokość schodów musi spełniać określone przepisy. Oprócz tych minimalnych pomiarów, schody powinny mieć co najmniej trzydzieści stopni koła, aby spełnić standardy International Residential Code. Te pomiary mogą się nieznacznie różnić od jednego budynku do drugiego, ale będziesz musiał mieć pewność, że sprawdzisz specyfikacje przed rozpoczęciem budowy.

Po pierwsze, określ, czy będziesz instalować schody z zamkniętymi drzwiami, czy takie, które otwierają się na szerszą przestrzeń. Możesz znaleźć te pomiary za pomocą tabeli. Tabela pozwoli Ci również poznać wysokość każdej pionowej kolumny, a także szerokość u góry i u dołu stopnic. Jest to ważne, ponieważ lokalne kody budowlane będą często określać, ile kroków potrzebujesz, a także liczbę pionów i stopni.

Dla drugorzędnych lub podstawowych schodów spiralnych, szerokość każdego bieżnika wynosi sześć stóp i cztery cale. Wysokość poręczy to trzy stopy i sześć cali nad stopniem. Minimalna szerokość bieżnika schodów spiralnych wynosi dwadzieścia sześć cali. Powinieneś mieć również co najmniej sześć stóp i sześć cali przestrzeni nad głową. Należy pamiętać, aby zmierzyć odległość od krawędzi podestu do bieżni poniżej. Oprócz minimalnych wymiarów, powinieneś rozważyć, ile stopni będziesz miał w swoim domu, rozmiar mebli i inne czynniki.

Minimalne wymiary dla spiralnych schodów powinny zależeć od liczby pomieszczeń, do których będą miały dostęp. Schody powinny mieć odpowiednią ilość miejsca do chodzenia i umożliwiać umieszczenie dużych mebli. Pamiętaj, że schody spiralne mogą być jedynym środkiem dostępu do pewnego poziomu Twojego domu, więc muszą być wystarczająco duże, aby pomieścić meble, które planujesz tam umieścić. Jeśli nie możesz zmieścić minimalnych wymiarów schodów, będziesz musiał szukać gdzie indziej.

Minimalny zakres

Schody spiralne to piękny sposób na zmaksymalizowanie przestrzeni i może być punktem centralnym każdego projektu. Spiralne schody mogą zaoszczędzić cenne metry kwadratowe przestrzeni w porównaniu do konwencjonalnych schodów. Mogą one również stać się ikonicznymi obiektami w projekcie i wymagają starannego planowania i projektowania. Oprogramowanie BIM może ułatwić ten proces. Spiralne schody mogą być kształtowane tak, aby pasowały do wielu różnych konfiguracji strukturalnych. Najczęstszą konfiguracją jest centralny maszt i okrągłe schody. Stopnie są przymocowane do centralnego masztu.

Minimalna średnica schodów spiralnych wynosi 36 cali, nie licząc poręczy. Wąskie schody mogą nie być bezpieczne w użytkowaniu. Jako przykład, schody 3’6″ wymagają otworu o wymiarach 44″ x 44″. Dodanie dwóch cali zapewni, że żaden palec nie zostanie przyciśnięty. Nie zapomnij też zmierzyć wysokości swoich obecnych schodów! Upewnij się, że zmierzyłeś i zaznaczyłeś dokładne wymiary przestrzeni, która ma być włączona do Twojego projektu spiralnych schodów.

Minimalna wysokość i szerokość stopnic i pionów spiralnych schodów różnią się. Niektóre spiralne schody mogą być tak duże jak 5 stóp, a niektóre są tak wąskie jak stopa. Odległość między poręczą a słupem, która nazywana jest wolną przestrzenią, musi wynosić co najmniej 78 cali. Jeśli nie ma potrzeby wyjścia, można zdecydować się na mniejszy rozmiar bieżni. W tym przypadku bieżnik powinien wynosić około 5,9 cala lub 150 mm, w zależności od tego, który pomiar jest mniejszy.

Minimalna średnica spiralnych schodów wynosząca 5 stóp jest wymagana dla zgodności z kodem IRC. Jednak większe średnice poprawiają bezpieczeństwo, postrzegany komfort i łatwość użytkowania. Otwór na najwyższym piętrze musi mieć co najmniej 44 cale szerokości, ale powinien być regulowany, aby pomieścić większą średnicę schodów. Projektując schody, weź pod uwagę wyjście na zewnątrz przy wyborze szerokości i wysokości. Aby uzyskać więcej szczegółów, zobacz nasz przewodnik dotyczący wyboru spiralnych schodów.

Jeśli jesteś handymanem z doświadczeniem budowlanym, spiralne schody mogą być doskonałym projektem DIY. Jeśli jednak nie masz czasu lub umiejętności, aby wykonać pracę samodzielnie, rozważ zatrudnienie wykwalifikowanego wykonawcy. Spiralne schody mogą dodać piękna i funkcjonalności do wielopoziomowego domu. Spiralne schody nie są dla osób o słabym sercu – proces budowy nie jest projektem na weekend! Pamiętaj tylko, aby skonsultować się z wykonawcą, aby zapewnić, że projekt zostanie wykonany bezpiecznie.

Minimalna wysokość

Wysokość schodów spiralnych musi wynosić co najmniej 2000 mm nad poziomem podłogi. Ponieważ schody wznoszą się na wysokość od 200 do 220 mm, wymóg ten nie stanowi problemu, jeśli pomieszczenie ma płaski dach wierzchołkowy. Jeśli jednak pomieszczenie jest wyższej niż średnia wysokości, spiralne schody mogą zostać przeoczone. W takim przypadku musisz podjąć pewne dodatkowe kroki w projekcie. Oto kilka wskazówek, aby upewnić się, że Twoje spiralne schody spełniają minimalny wymóg wysokości.

Aby spełnić wszystkie kody i przepisy, spiralne schody powinny mieć od sześciu do sześciu stóp prześwitu w głowie. Istnieje kilka innych wymagań, takich jak minimalna jasna szerokość przy poręczach i promień walkline co najmniej dwadzieścia sześć cali. Jeśli chcesz zainstalować spiralne schody w swoim domu, musisz upewnić się, że projekt spełnia wszystkie wymagania International Residential Code (IRC).

Minimalna wysokość dla spiralnych schodów może się różnić w zależności od wielkości pomieszczenia i przeznaczenia. W Szkocji przepisy budowlane dla spiralnych schodów różnią się od tych dla budynków mieszkalnych. Ogólnie rzecz biorąc, trzy główne przepisy budowlane mają zastosowanie do klatek schodowych: Część K, Część M i Część E. Przepisy te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i gości. Część B nie ma natomiast zastosowania do budynków mieszkalnych. Niemniej jednak istnieją pewne wymagania, które mogą mieć zastosowanie do Twojego projektu schodów spiralnych.

Inną ważną rzeczą do rozważenia przy wyborze schodów spiralnych jest średnica. Jeśli chcesz, aby Twoje spiralne schody miały pięć stóp średnicy, będziesz musiał zmierzyć średnicę swoich schodów i dowiedzieć się, jaka jest minimalna wysokość dla każdego kroku. Musisz również zmierzyć szerokość bieżnika i wysokość poręczy. Wymiary poręczy i bieżnika muszą być wystarczające, aby zmieścić się wewnątrz drzwi.

Kody budowlane nie wymagają minimalnej wysokości dla schodów spiralnych. Niemniej jednak, jeśli twoje spiralne schody są zbudowane w rogu, możesz nie potrzebować zgodności z kodem budowlanym. Ale jeśli wymieniasz istniejące schody w piwnicy, nadal będziesz chciał sprawdzić z kodem budowlanym najpierw. A w przypadku, gdy Twoje schody nie są zbudowane zgodnie z kodem budowlanym, najlepiej starać się o pozwolenia na budowę.

Minimalna średnica

Aby zbudować spiralne schody, musisz zmierzyć rozmiar pomieszczenia, w którym chcesz je zainstalować. Ogólnie rzecz biorąc, minimalna średnica schodów to 100 cm, a maksymalna to 1800 mm. Musisz również uwzględnić średnice kolumny środkowej i poręczy. W zależności od rodzaju schodów spiralnych, które chcesz, minimalna średnica schodów może wynosić od 1350mm do 1800mm. Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich schodów spiralnych: ich wielkość, częstotliwość użytkowania oraz wielkość pomieszczenia, w którym mają być zainstalowane.

Minimalna średnica schodów spiralnych wynosi 68 cali, ale różni się w zależności od stylu. Szerokość bieżnika powinna być nie mniejsza niż 26 cali. Spiralne schody muszą mieć również co najmniej 71/2 cala głębokości, aby były zgodne z przepisami budowlanymi. Na szczęście minimalną średnicę spiralnych schodów można łatwo zmierzyć. Używając taśmy mierniczej, dokonaj pomiarów bieżników i tralek.

Minimalna średnica spiralnych schodów powinna wynosić 5 stóp, co jest minimum wymaganym przez kod IRC. Średnica schodów jest ważna, ponieważ zwiększa poczucie komfortu i łatwości użytkowania, a także bezpieczeństwa. Minimalny rozmiar otworu powinien wynosić co najmniej 44 cale, aby zapobiec punktom szczypania lub palcom. Jeśli planujesz zainstalować schody na drugim poziomie, pamiętaj, aby zmierzyć rozmiar otworu również na drugim piętrze.

Schody spiralne są idealne dla wąskich przestrzeni, ponieważ zajmują minimalną przestrzeń. Istnieje jednak kilka ważnych pomiarów, które należy wziąć pod uwagę. Na przykład, jeśli spiralne schody są przeznaczone do egress, potrzebujesz jasnej szerokości 26 cali. Jeśli musisz dokonać zmian w istniejących schodach spiralnych, możesz dodać kilka cali do średnicy, aby pomieścić poręcze i zapewnić bezpieczeństwo.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top