Różne metody wzmacniania stropu monolitycznego

Można się zastanawiać, czy istnieją różne metody wykonania wzmocnionego stropu monolitycznego. Oto kilka wskazówek: Domowa konstrukcja i wzmocnienie, Zmniejszenie liczby wzmocnień, Wpływ drgań na strop monolityczny i inne. Możesz także użyć specjalnych żebrowanych sufitów metalowych. Aby uzyskać więcej szczegółów, przeczytaj następujący artykuł. Oto kilka najczęściej stosowanych metod wzmacniania stropów monolitycznych.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z cennik-budowlany.com.pl

Budowa domowa

Budowa stropu monolitycznego wymaga starannego montażu. Grubość płyt powinna być proporcjonalna do ich szerokości. Ważne jest pozostawienie co najmniej siedmiu centymetrów pomiędzy płytami, aby zapobiec deformacji podczas montażu. Aby zapewnić odpowiednią integralność strukturalną, sufity monolityczne wymagają wzmocnienia roboczego. Zbrojenie to posiada koryto. Średnica zbrojenia roboczego zależy od obciążenia stropu. Istnieją dwa rodzaje zbrojenia podłużnego, z których jednym jest siatka antyskurczowa.

Paski stalowe o grubości 4 mm mogą być stosowane jako elementy montażowe wzdłuż powierzchni czołowej i profilu szczelinowego płyt. Listwy te montuje się co 0,5 m wzdłuż długości płyty. Listwa dolna może być wykonana z ocynkowanej stali dachowej, sklejki, tworzywa sztucznego lub betonu. Po zamontowaniu płyt można do nich szczelnie przymocować część monolityczną. Ważne jest, aby upewnić się, że betonowe połączenia i szwy są czyste i wolne od wszelkich pozostałości zaprawy.

Płyty podłogowe muszą być wystarczająco mocne, aby utrzymać ciężar sekcji monolitycznych. Monolityczne sekcje mogą być tak szerokie jak dziewięćdziesiąt milimetrów. Nośność płyt stropowych wynosi od 400 do 800 kg/m2.

Zbrojenie domowe

Jeśli budujesz strop monolityczny w swoim domu, będziesz chciał się upewnić, że jest on wystarczająco mocny, aby wytrzymać ciężar betonu. Sufity monolityczne są konstruowane poprzez umieszczenie betonowej płyty na stalowej belce lub żebrze. Chociaż ta metoda konstrukcyjna jest bardzo powszechna, to jednak wymaga pewnego specjalnego wyposażenia, w tym zbrojenia z prętów stalowych. Płyta ma zwykle około 200 mm grubości, a jej rozpiętość wynosi około 4,5 metra.

Płyta betonowa jest formowana w sposób, który zmniejsza zużycie betonu i zbrojenia, ponieważ eliminuje deskowanie. Monolityczne płyty stropowe wymagają jednak innego podejścia niż stropy i podłogi. Na przykład, stropy z belek stalowych wymagają ochrony przeciwpożarowej. Do ich ochrony stosuje się poszycie z płyt gipsowo-kartonowych i farby ogniochronne, a dla materiałów ruchomych powinno być osobne wejście. To częste błędne przekonanie.

Aby zminimalizować hałas związany z budową, należy stosować płyty betonowe. Są one sztywniejsze od stropów monolitycznych, ale nie mają takiej sztywności jak monolityczne nakładki. Będziesz też potrzebował ciężkiego sprzętu do podnoszenia i dźwigu. Ta metoda nie jest tak elastyczna, ale to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na materiałach budowlanych. Będziesz jednak potrzebował specjalnego sprzętu do podnoszenia ciężkich płyt.

Pętle z drutu są rzucane na belki, z mocowaniami umieszczonymi między gałęziami belki. Po nałożeniu warstwy folii, tarcza szalunku jest mocowana do belki-pętli. Gdy mieszanka betonowa stwardnieje, skrętki pozostają wewnątrz monolitycznego stropu. Pomimo swojej złożoności, wzmocniony strop jest doskonałym wyborem dla wielu właścicieli domów. Jeśli planujesz budowę stropu monolitycznego w swoim domu, ważne jest, aby upewnić się, że wzmocnienie jest wystarczająco mocne, aby zapobiec uszkodzeniom strukturalnym.

Zmniejszanie liczby wzmocnień na stropie monolitycznym

Istnieje kilka różnych metod zmniejszania ilości wzmocnień na stropie monolitycznym. Stropy monolityczne składają się z płyty i biegnących przez nią belek. Płyta spoczywa na ścianach i słupach, a belki drugorzędne na belkach podtrzymujących strop. Żebra płyty spoczywają na ścianach i słupach. Szerokość i grubość płyty wynosi od 1,8 do 2,8 metra. Stropy żebrowe wymagają również poszycia z płyt gipsowo-kartonowych.

Płyty faliste są zazwyczaj mniej wytrzymałe i wymagają częstych stopni między belkami nośnymi. Płyty faliste typu H, które są stosowane na dachach płaskich, mają wysoki profil i dlatego są mniej wytrzymałe. Zastosowanie kształtowników żebrowanych zwiększa wytrzymałość płyty, jednocześnie zmniejszając liczbę wzmocnień na stropie. Stosowanie blach profilowanych może pomóc w zmniejszeniu ilości wzmocnień w stropach monolitycznych, ponieważ są one mniej narażone na konieczność dodatkowego wzmocnienia.

Innym sposobem na zmniejszenie ilości wzmocnień na stropie monolitycznym jest zainstalowanie dodatkowych belek „szkieletowych”. Belki te są zazwyczaj wykonane z wysokiej jakości stali, a zbrojenie jest wkomponowane w fale profilowanych blach. Szczegóły klatki belki powinny być zintegrowane z projektem płyty wzdłuż konturu otworu. Takie przeniesienie ciężaru obciążenia z osłabionego odcinka na dźwigary poprawi charakterystykę nośności stropu monolitycznego.

Podłoga monolityczna na płycie falistej to kolejna metoda zmniejszenia liczby wzmocnień na stropie monolitycznym. Metoda ta staje się coraz bardziej popularna w budownictwie niskim. Ma ona zalety w stosunku do stropów tradycyjnych, takie jak niski koszt i szybki montaż. Strop betonowy będzie miał zwiększoną nośność i może mieć praktycznie dowolny kształt. Istnieje wiele korzyści z monolitycznego stropu.

Oprócz zmniejszenia zużycia betonu i zbrojenia, stropy monolityczne wymagają również mniejszej ilości szalunków. Wymaga to innego podejścia niż tradycyjne praktyki budowlane zarówno dla stropów, jak i dla stropów. Na przykład sufity z belek stalowych wymagają ochrony przeciwpożarowej przed otwartym płomieniem. Zalecane są farby ognioodporne i płyty gipsowe. Konieczne jest odpowiednie wejście do transportu materiałów, aby zapobiec zawaleniu się sufitu.

Wpływ drgań na sufit monolityczny

Właściwości akustyczne sufitu lub ściany można określić na podstawie ilości hałasu, jaki pochłania, oraz rodzaju użytego materiału. Płyty gipsowe mogą być stosowane w celu osiągnięcia NRC na poziomie 0,70 lub wyższym. Panele te mogą być ograniczone przez włókninę akustyczną scrim lub pomalowane. Panele akustyczne są również bardziej trwałe niż zwykłe płyty gipsowo-kartonowe. Są one jednak drogie, a właściwości akustyczne tych sufitów i ścian muszą być zbadane bardziej szczegółowo.

Narodowa Ustawa o Ochronie Zabytków, uchwalona w 1966 r., i jej poprawka w 1992 r., przewiduje proces przeglądu proponowanej budowy i innych potencjalnych wpływów na struktury zabytkowe. Przeglądy wibracji, znane jako „Section 106 reviews”, mogą pomóc w zapewnieniu, że dolne limity wibracji są znane i przestrzegane. W większości przypadków, przegląd będzie wymagany dla projektu renowacji, podczas gdy firma budowlana nie jest prawnie związana ścisłą polityką kontroli wibracji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top