Na co zwrócić uwagę, zanim kupisz stary dom?

stary dom

Budowa domu wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów, znacznie tańszym rozwiązaniem jest zakup nieruchomości z rynku wtórnego. W przypadku starego domu trzeba jednak uważać, bo może być objęty różnymi obciążeniami, mieć szereg rozmaitych wad. Trzeba wszystko dokładnie sprawdzić, najlepiej z doświadczonym inżynierem. Oczywiście jeśli budynek wymaga gruntownego remontu, to zwykle lepiej będzie rozejrzeć się za inną nieruchomością, bo może być on po prostu nieopłacalny. Pojawia się wobec tego pytanie, na co konkretnie zwracać uwagę przy zakupie starego domu, aby podjąć właściwą decyzję.

Co należy sprawdzić przy zakupie starego domu?

Bardzo ważne w przypadku domu z rynku wtórnego jest sprawdzenie jego stanu technicznego. Przyjrzeć należy się dobrze wszystkim instalacjom. Niestety trzeba być przygotowanym na to, że będzie konieczne przeprowadzenie remontu, mniejszego lub większego. Należy wobec tego spisać wszystkie wymagane prace do przeprowadzenia, oszacować związane z tym koszty. Uwadze nie może umknąć stan elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej, posadzek, wentylacji. Trzeba pamiętać również o wejściu na dach w celu zweryfikowania, czy potrzebuje naprawy lub remontu. Jeśli już wystąpiły jakieś zacieki, to świadczy to o nieszczelności zadaszenia, a jego modernizacja wiąże się ze sporymi kosztami. Przejrzeć trzeba się wszystkim konstrukcjom i stropowi.

Na co zwracać uwagę przy wyborze starej nieruchomości?

Przy zakupie starego domu ważne będzie dokładne zapoznanie się z planem budynku wszystkimi instalacjami, czyli elektrycznymi, wodno-kanalizacyjnymi, gazowymi. Istotna jest także wydajność ogrzewania i związane z tym koszty. Jeśli instalacja jest już wiekowa, to najprawdopodobniej będzie trzeba ją wymienić. Zapoznać należy się także z historią domu, przeprowadzonymi modernizacjami i remontami. Warto też skorzystać z usług architekta, który oceni, czy możliwe jest przeprowadzenie planowanej przebudowy. Może okazać się, że ściany konstrukcyjne i nośność stropu nie pozwolą na wykonanie poszczególnych prac modernizacyjnych.

Istotne kwestie do zweryfikowania podczas kupowania domu

W przypadku starego domu niezwykle ważna jest ekspertyza mykologiczna, bo zakup zawilgoconego budynku będzie bardzo problematyczny w niedalekiej przyszłości. Sprawdzić należy, czy więźba dachowa nie jest zakrzywiona lub spróchniała. Przyjrzeć należy się również planowi zagospodarowania przestrzennego. Może okazać się, że w pobliżu nieruchomości planowana jest budowa ruchliwej drogi lub fabryki. Otoczenie domu także ma znaczenie, czyli infrastruktura, sąsiedztwo. Bardzo ważna jest także księga wieczysta, którą trzeba dokładnie przejrzeć. Może okazać się, że nieruchomość jest przykładowo obciążona służebnością lub hipoteką. Uważać należy także na to, czy nieruchomość nie znajduje się w rejestr zabytków, co bardzo ogranicza przebudowę. Będzie trzeba też liczyć się z nałożeniem rozmaitych obowiązków, typu konieczność przeprowadzania regularnie prac konserwacyjnych.

Czy odbiór techniczny domu z inspektorem to dobry wybór?

Niezależnie od tego, czy ktoś kupuje nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego, bardzo ważnym etapem jest odbiór mieszkania Poznań. Można oczywiście przeprowadzić go samodzielnie, ale jeśli inwestor chce mieć pewność, że nie pominie żadnych wad, to warto zdecydować się na skorzystanie z usług fachowca. Nie wiąże się to z koniecznością poniesienia wysokich kosztów, można nawet uchronić się przed znacznie większymi wydatkami. Ma to szczególne znaczenie w przypadku starego domu, który zwykle nie jest wolny od usterek.

W przypadku odbioru technicznego przeprowadzonego z inżynierem można liczyć na to, że skutecznie uzasadni on stosowność wpisania poszczególnych usterek do protokołu odbiorczego. Trudno będzie zaprzeczyć faktom, czyli wynikom badania kamerą termowizyjną lub pomiarom laserowym. W celu zarezerwowania odbioru mieszkania warto odwiedzić stronę internetową, która jest dostępna pod adresem https://fachowyinzynier.pl/odbiory-mieszkan-poznan.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top