Jak zbudować dom z gliny i słomy – poradnik

Lekka glina ze słomą jest jednym z najbardziej uniwersalnych naturalnych systemów ściennych. Jest bardzo odporna na wilgoć i spalanie, ale nie jest strasznie izolacyjna. Można ją wbudować w dość cienką, 4-calową ścianę, aby uzyskać przytulny dom. Czytaj dalej, aby poznać zalety i wady konstrukcji strawbale. Oto przewodnik krok po kroku, jak budować ze słomy i gliny.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem ds.nieruchomosci.pl

Lekka słoma-glina jest jednym z najbardziej wszechstronnych systemów ścian naturalnych

Jeśli szukasz systemu ścian naturalnych, który nie będzie wymagał żadnej konserwacji, nie szukaj dalej niż lekka słoma-glina. Materiał ten jest niezwykle wszechstronny, a jego unikalne właściwości sprawiają, że jest to idealny materiał do wielu rodzajów projektów. Główną wadą gliny lekkiej jest to, że łatwo ulega ona zawilgoceniu, co umożliwia rozwój pleśni i grzybów na jej powierzchni. Z tego powodu niemieccy eksperci nie zalecają stosowania tego materiału do ścian, które są grubsze niż 12 cali.

Lekka słoma-glina jest naturalnym systemem ściennym, który łączy wartość izolacyjną słomy z masą termiczną gliny i właściwościami konserwującymi, aby wytworzyć trwałą, piękną i energooszczędną ścianę. Materiał ten może być stosowany w prawie każdym klimacie, w tym gorącym lub zimnym, i jest doskonałym wyborem dla wielu projektów. Jedną z wad lekkiej gliny słomianej jest to, że jest ona stosunkowo mało znana i dlatego nie jest szeroko stosowana. Ale ten problem został już rozwiązany przez Lydię Doleman, która napisała najlepszy przewodnik po tym materiale.

Glinka słomiana jest również materiałem wysoce paroprzepuszczalnym, co oznacza, że pozwala wilgoci wyjść z budynku. Para wodna powstaje w ciągu dnia podczas brania prysznica, gotowania i oddychania. Lekkie ściany z gliny słomianej pozwalają na przemieszczanie się wilgoci przez ścianę bez konieczności stosowania wentylacji mechanicznej, co pomaga regulować wilgotność. W rezultacie LSC jest świetną opcją do regulowania poziomu wilgotności w budynkach.

Jeśli rozważasz użycie gliny słomianej do swojego naturalnego systemu ścian, książka Essential Light Straw Clay Construction jest niezbędnym źródłem informacji. Napisana przez Lydię Doleman, jest obowiązkowym źródłem informacji dla każdego, kto buduje naturalną ścianę. Dzięki szczegółowym instrukcjom, książka Essential Light Straw Clay Construction jest niezbędnym źródłem informacji dla właścicieli i profesjonalistów budowlanych, którzy chcą stworzyć zrównoważony i trwały dom. Podczas gdy używanie lekkiej słomy-gliny nie czyni domu bardziej energooszczędnym, pomaga zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie, jak również.

Opiera się spalaniu

Jeśli zastanawiasz się, jak zbudować dom ze słomy i gliny, przeczytaj ten artykuł. Jeśli nie jesteś pewien, jak używać słomy-gliny, możesz spróbować zamiast tego użyć mieszaniny łusek ryżowych i wapna. Mieszanka ta jest odporna na pleśń i przewyższa kombinację słomy i gliny. Poniżej wymieniono ważne rzeczy, które musisz wiedzieć przed rozpoczęciem projektu.

Jeśli chcesz zbudować dom ze słomy, możesz połączyć ją z lekką słomą glinianą, znaną również jako słoma-glina. Jacob, właściciel Red Earth Farms, napisał przewodnik po konstrukcji słomiano-glinianej. Zawarł w nim wskazówki dotyczące budowy domu ze słomy, ochrony przed żywiołami oraz tynkowania ścian, aby były odporne na warunki atmosferyczne. Korzystanie z gliny słomy jest skutecznym sposobem budowania domu, który jest zarówno funkcjonalny i piękny.

Jeśli używasz słomy bale jako materiału budowlanego, ważne jest, aby wybrać oddychającą farbę dla ścian zewnętrznych. Większość farb są oceniane w wartości Sd. Farby o wysokich wartościach Sd są szkodliwe dla podłoża. Farby o wartościach Sd poniżej 0,1 oferują wystarczającą oddychalność dla większości zastosowań słomianych bali/tynków. Należy również rozważyć, jak zainstalować usługi, takie jak hydraulika i elektryczność.

Następnym krokiem jest zmierzenie grubości ścian Twojej ściany. Jeśli ściany są lekkie słomiano-gliniane, powinieneś zapewnić im wentylację po obu stronach, aby uniknąć pleśni. W przeciwnym razie stanie się wilgotny i może być podatny na pleśń. Jeśli Twoja piwnica znajduje się poniżej poziomu, powinieneś zadbać o odpowiednią wentylację. W przeciwnym razie wilgoć może przemieszczać się w górę przez ścianę i powodować problemy.

Nie jest szczególnie odporna na wilgoć

Glinka i słoma nie są odporne na wilgoć podczas budowy domu, ale są dobrymi opcjami do budowy w suchych regionach. Konstrukcje słomiane są również termicznie wydajne, co czyni je użytecznymi w chłodniejszym klimacie. Ponadto, konstrukcje ze słomy nie są szczególnie podatne na zniszczenie w wyniku działania wilgoci. W zależności od rodzaju słomy użytej do budowy, jednorodzinny dom wolnostojący można zbudować w około cztery do pięciu miesięcy.

Pomimo tego, że nie jest szczególnie odporna na wilgoć podczas budowy domu, glina słomiana może być stosowana jako wypełnienie w ścianach wewnętrznych. Materiał ten może również zapewnić izolację akustyczną i bezspoinowy wygląd. Glina i słoma mogą również przyjmować tynk tak łatwo jak inne naturalne systemy ścienne, co skutkuje gładszymi powierzchniami tynku. Poza tym, LSC jest kompatybilny z konwencjonalnymi systemami ramowymi, co czyni wykonawców i budowniczych bardziej dostępnymi.

Jeśli używasz bel słomy do ścian swojego domu z beli słomy, musisz upewnić się, że używasz paroprzepuszczalnego tynku, aby zapobiec przenikaniu wilgoci do ścian. Należy również upewnić się, że używasz tynków na bazie ziemi zamiast syntetycznych lub cementowych, które tylko przenoszą wilgoć do ścian. W przeciwnym razie bele słomy będą wchłaniać wodę z powietrza i w końcu zaczną gnić.

W dodatku glina i słoma nie są szczególnie odporne na wilgoć, jeśli chodzi o budowę domu. Musisz upewnić się, że glina lub słoma, której używasz, jest wystarczająco sucha. Na przykład maksymalna wilgotność ścian domu ze słomy i gliny wynosi 20%. Wilgotność ścian należy mierzyć wilgotnościomierzem ze specjalną sondą słomiano-glinianą.

Nie jest szczególnie łatwopalny

Podstawowe materiały do budowy domu z gliny-słomki są proste. Lekka ściana z gliny wymaga niewielkiego doświadczenia i minimalnych narzędzi. Słoma może być pszenna, jęczmienna, ryżowa lub owsiana. Nigdy nie należy używać siana. Jeśli nie jesteś pewien co do ilości gliny w swojej glebie, spróbuj zrobić test słoika, aby dowiedzieć się, ile potrzebujesz. Jeśli nie jesteś pewien, jard sześcienny gliny pokryje 100 stóp kwadratowych, lub dwanaście cali grubości.

Ściany domu ze słomy i gliny będą wilgotne podczas pierwszej zimy, ale wyschną bez większych problemów. Jeśli jednak budujesz piwnicę, istnieje ryzyko rozwoju pleśni. Należy pamiętać o umieszczeniu wentylacji po obu stronach ściany, aby zapobiec przenoszeniu się wilgoci do piwnicy. Jeśli budujesz dom ze słomy-gliny w wilgotnym klimacie, pamiętaj, że powinieneś mieć również dobrą wentylację, więc upewnij się, że nie poświęcasz żadnej z naturalnych korzyści domu z gliny.

Lekka glina- słoma, lub słoma- glina, jest doskonałym naturalnym systemem ściennym, który łączy w sobie zalety gliny i izolacji ze słomy. Lekka glina ma również doskonałe właściwości obsługi wilgoci. Ponieważ lekka glina słomiana jest tak uniwersalna, może być stosowana wszędzie. Należy jednak zauważyć, że metoda ta jest stosunkowo mało doceniana w Stanach Zjednoczonych, głównie z powodu braku wiarygodnych, anglojęzycznych źródeł. Problem ten został jednak rozwiązany przez Lydię Doleman, która napisała fantastyczny, ilustrowany przewodnik. Jest to jedna z najbardziej pomocnych książek, jakie można dostać na temat systemu lekkich ścian słomiano-glinianych.

Słoma gliniana to kolejny materiał, który można wykorzystać do budowy domów. Materiał ten jest świetny na ściany wewnętrzne i krokwie, ponieważ zapobiega kondensacji. Pomaga również utrzymać czystość środowiska, ponieważ pył ze słomy nie zawiera toksyn. Przestrzeń powietrzna zapobiega również zjadaniu słomy przez myszy, a także powstawaniu pleśni i grzybów. Ostatnią odporną na warunki atmosferyczne powierzchnią powinien być tynk wapienny.

To idealny materiał do budowy domu

Choć słoma i glina mogą stanowić doskonałą bazę do budowy domu, mają jednak pewne wady. Na przykład, mają tendencję do pozostawania wilgotnymi przez większość pierwszej zimy, ale łatwo wysychają na wiosnę. W ścianach słomiano-glinianych mogą również rozwijać się pleśnie. Aby rozwiązać ten problem, można wymieszać roztwór boraksu z wodą, aby potraktować ściany. Można również dodać wentylatory i grzejniki do pomieszczenia.

Musisz pamiętać, że jeśli używasz słomy-gliny jako głównego materiału budowlanego dla swojego domu, musisz zapewnić dwie strony ściany dla słomy do wyschnięcia. W przeciwnym razie będziesz ryzykował, że budynek zawilgoci się i porośnie pleśnią. Z tego powodu trzeba będzie zbudować większą ramę niż normalnie. Jednak jest to warte dodatkowego wysiłku, ponieważ ściany ze słomy i gliny wymagają grubszego framingu.

Inną zaletą słomy i gliny jest to, że jest wysoce izolacyjna. Glina zapewnia masę potrzebną do stworzenia mocnej ściany, natomiast słoma ma doskonałą zdolność do magazynowania ciepła. W połączeniu tworzą idealny materiał do budowy domu. Zaoszczędzisz również pieniądze na materiale budowlanym, który jest najważniejszą częścią budowy domu. Możesz również użyć słomy-gliny do pokrycia dachu i do izolacji.

Inną zaletą słomy-gliny jest to, że są one lżejsze i bardziej elastyczne niż beton. W rzeczywistości, mogą być nawet pakowane wokół ściany cob in situ. Jednak nie jest to bardzo dobry izolator dla zimnych klimatów. Materiał ten nie jest tak mocny jak beton, ale jest oddychający i nie wydziela toksyn. Poza oddychaniem, glina słomiana jest również niezwykle trwała, więc może wytrzymać każde warunki pogodowe.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top