Na jakim etapie budowy trzeba zaplanować fotowoltaikę?

fotowoltaika kiedy zaplanować

Fotowoltaika to popularne rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej mieszkańców domków jednorodzinnych. To nie tylko sposób na mniejsze rachunki za prąd, ale także wyraz troski o środowisko naturalne. Osoby rozpoczynające budowę domu często od razu planują położenie na dachu paneli fotowoltaicznych. Wątpliwości budzi jednak kwestia zaplanowania inwestycji. Na jakim etapie budowy pomyśleć o fotowoltaice? Kiedy zacząć rozmowy z wykonawcą?

Planuj budowę, uwzględniając inwestycję w fotowoltaikę

Na jakim etapie budowy trzeba zaplanować fotowoltaikę? Najlepiej jak najwcześniej, czyli jeszcze przed rozpoczęciem prac. Inwestycję w panele warto uwzględnić już podczas przygotowywania projektu domku. Dlaczego to tak istotne? Z kilku względów. Warto uzmysłowić sobie, że aby w pełni korzystać z możliwości, jakie daje własna przydomowa elektrownia, należy zadbać o właściwy dobór mocy, odpowiednie miejsce położenia paneli czy choćby rodzaj dachu.

Zobacz też: https://davinci.pl/fotowoltaika-dla-fabryk/

Wszystko to można uwzględnić, projektując dom. Chcesz położyć na dachu panele? Sprawdź, jakie będzie nasłonecznienie na danym terenie, przeanalizuj, w którym miejscu jest największe zacienienie. Dzięki temu będziesz w stanie odnaleźć idealną lokalizację dla paneli. Pamiętaj, że liczy się zagospodarowanie terenu, wszelkie budynki czy wysokie drzewa, które mogą ograniczać dostęp światła do paneli. Jeśli zaczniesz analizować te dane na etapie projektowania, unikniesz wielu niespodzianek w przyszłości.

Kolejnym punktem do rozważenia jest rodzaj dachu, który wybierzesz do swojego domu. Liczy się tu jego ustawienie – najlepiej jeśli nakierowany jest w stronę południową – a także kąt nachylenia (najlepszy dla naszej lokalizacji geograficznej to 37 stopni). Możesz także od razu zdecydować się na dach z paneli fotowoltaicznych, stanowiący integralną część budynku, jednak pełniący dodatkową funkcję – wytwarzania prądu. Zanim jednak wybierzesz opcję najlepszą dla siebie, musisz oszacować swoje roczne zapotrzebowanie na energię. Tylko właściwie przeprowadzone obliczenia umożliwią ci dobór paneli o odpowiednich parametrach.

Panele fotowoltaiczne a klient biznesowy

O inwestycji w panele coraz częściej myślą przedsiębiorcy. Również dla nich to szereg korzyści nie do przecenienia – obniżenie rachunków i budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Z idealną sytuacją mielibyśmy do czynienia, gdyby i przedsiębiorca uwzględnił montaż paneli już na etapie projektu, planowania. I znowu chodzi głównie o maksymalne wykorzystanie warunków – nasłonecznienia, czy choćby kształtu, kąta pochylenia dachu. 

Przedsiębiorca, który chce położyć panele na dachu hali produkcyjnej musi pamiętać, że jej konstrukcja powinna zostać odpowiednio wzmocniona, a pokrycie dachu wykonane z właściwych materiałów. Uwzględnienie montażu ogniw na etapie planów pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z późniejszymi przeróbkami (wzmacnianiem, dostosowywaniem do wymagań).

Na tym nie koniec – przedsiębiorcy muszą wziąć pod uwagę, że montaż paneli może wiązać się z koniecznością dopełnienia wielu formalności – w przypadku instalacji o mocy powyżej  50 kW wymagane jest pozwolenie na budowę. Z kolei instalacje o mocy większej niż 6,5 kW wymagają uzgodnienia projektu technicznego z rzeczoznawcą od zabezpieczeń przeciwpożarowych i zgłoszenia do Państwowej Straży Pożarnej. Co ważne, jeśli przedsiębiorca wywarza energię przy użyciu małej instalacji (powyżej 50 kW do 1 MW) musi uzyskać wpis do rejestru wytwórców energii w małej instalacji.

Jak widać, inwestycja w fotowoltaikę dla firmy to sporo kwestii do przemyślenia i znacznie więcej formalności niż w przypadku indywidualnego odbiorcy energii. Warto zatem zaplanować jej montaż w momencie planowania budowy.

Działka, dach, miejsce na urządzenia techniczne

Dlaczego myślenie o fotowoltaice na etapie projektowania jest tak ważne? Przede wszystkim pozwala zminimalizować koszty i uniknąć wielu problemów technicznych w przyszłości. Planując budowę domu, możesz zadbać o jego odpowiednią orientację w terenie, o kształt, kąt nachylenia i rodzaj pokrycia dachu. To wszystko ma znaczenie w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych. 

Na tym jednak nie koniec. Instalacja fotowoltaiczna to coś więcej niż moduły na dachu. Potrzebny będzie jeszcze inwerter oraz całe okablowanie. Planując zagospodarowanie terenu i samego budynku, możesz znaleźć najlepsze miejsce dla tych elementów. 

Planowanie budowy i dofinansowania

Budowa domu to spora inwestycja, dlatego z całą pewnością przyda się każde wsparcie. Jeżeli od razu myślisz o położeniu paneli fotowoltaicznych, możesz skorzystać z dostępnych dofinansowań. Do wyboru masz programy ogólnopolskie, ale także te o zasięgu regionalnym, dostępne w danym województwie lub powiecie. To dobry sposób na zminimalizowanie kosztów inwestycji. Pamiętaj również, by planując założenie własnej elektrowni przydomowej, skorzystać ze wsparcia fachowców. 

Przyda ci się pomoc przy doborze mocy i rodzaju paneli, a także planowaniu ich położenia i samym montażu. Najważniejsze jest dopasowanie mocy modułów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jeśli szukasz wsparcia, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia Da Vinci Green Energy – specjaliści podpowiedzą, na jakim etapie budowy trzeba zaplanować fotowoltaikę i które rozwiązanie będzie najlepsze dla ciebie.

Decyzja o inwestycji w fotowoltaikę to niewątpliwie krok w dobrym kierunku. To sposób na mniejsze rachunki za prąd, większą samodzielność i niezależność. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zadbać o środowisko naturalne. Aby jednak czerpać jak najwięcej korzyści, należy dobrze zaplanować montaż instalacji – najlepiej jak najwcześniej.



Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top